Stomatolog Warszawa
Stomatologia oraz dbanie o zdrowie zebow

Trwałość różnic w statusie jodu u noworodków po zjednoczeniu Berlina

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Niedobór jodu utrzymuje się w byłej Republice Federalnej Niemiec, w tym w Berlinie Zachodnim, gdzie stosowanie soli jodowanej jest dobrowolne. Natomiast w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej w 1986 r. Obowiązkowa była suplementacja jodu całej soli kuchennej i trzody chlewnej i bydła. Następnie u noworodków nastąpił spadek wielkości tarczycy, a w programie badań przesiewowych noworodkowej niedoczynności tarczycy spadła częstość powracania. Jednak od zjednoczenia Berlina w 1990 r. Suplementacja jodem nie jest już obowiązkowa.
Tabela 1. Tabela 1. Wydalanie jodu w moczu i stężenie tyreotropiny i tyroksyny w surowicy u noworodków z Berlina Zachodniego i Wschodniego w 1991 i 1993 roku. Po zunifikowaniu i centralizacji urządzeń laboratoryjnych, duża różnica w częstości występowania wysokich stężeń tyreotropiny we krwi (> 15 mU na litr) zaobserwowano pomiędzy noworodkami w Berlinie Zachodnim a tymi w Berlinie Wschodnim (0,7 procent vs. 0,1 procent), co było prawdopodobnie spowodowane różnicą w dostawie jodu.2 Dlatego przeprowadziliśmy prospektywne badanie czynności tarczycy i układu moczowego. wydzielanie jodu piątego dnia życia u 761 losowo wybranych noworodków z dwóch części miasta w 1991 i 1993 roku. Nie było historii okołoporodowego zanieczyszczenia jodu u żadnego niemowlęcia.3 Stężenie tyreotropiny i tyroksyny w surowicy mierzono wrażliwymi testami fluoroimmunologicznymi, oraz stężenie jodu w losowej próbce moczu zmierzono zgodnie z metodą Sandela-Kolthoffa. W latach 1991 i 1993 stężenia jodu w moczu były wyższe, a stężenia tyreotropiny w surowicy były niższe u niemowląt urodzonych w Berlinie Wschodnim niż u osób urodzonych w Berlinie Zachodnim (tabela 1), podczas gdy stężenia tyroksyny w surowicy były podobne w obu grupach. Wyniki te wskazują, że niemowlęta urodzone w Berlinie Zachodnim miały więcej niedoborów jodu niż dzieci urodzone w Berlinie Wschodnim. Jest mało prawdopodobne, aby różnica w wydalaniu jodu z moczem wynikała z większego zapotrzebowania jodu na poporodowe u noworodków urodzonych we wschodniej części miasta, a to byłoby jeszcze mniej prawdopodobne wyjaśnienie różnic w stężeniach tyreotropiny w surowicy.
Historycznie wyjątkowa sytuacja stworzona przez zjednoczenie Berlina umożliwiła badanie noworodków o podobnych uwarunkowaniach genetycznych i geograficznych, ale z istotnymi różnicami pod względem dostaw jodu od matek. Wyniki pokazują, że chociaż problem niedoboru jodu jest dobrze znany w Niemczech, dobrowolne przyjmowanie soli jodowanej przez kobiety w ciąży nie jest wystarczające, aby chronić płód i noworodka przed niedoborem jodu. Krajowe programy suplementacji podobne do tych w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej i innych krajach są bardziej prawdopodobne niż dobrowolne programy zwalczania niedoboru jodu.
A. Grüters, MD
KP Liesenkötter, MD
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy Virchow Klinikum, D-14059 Berlin, Niemcy
H. Willgerodt, MD
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lipsku, D-04173 Lipsk, Niemcy
3 Referencje1. Willgerodt H, Stach B, Keller E. Die Jodversorgung von Neugeborenen und Erwachsenen nach Einführung der Jodprophylaxe in der ehemaligen DDR – ein Zwischenbericht und Vergleich mit Neugeborenen in Prag / CSFR Z Klin Med 1991; 46: 965-968
Google Scholar
2. Delange F, Dodion J, Wolter R i in. Przejściowa niedoczynność tarczycy u noworodka. J Pediatr 1978; 92: 974-976
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Gruters A, l Allemand D, Heidemann PH, Schurnbrand P. Występowanie skażenia jodem w przejściowej nadczynności tarczycy u noworodków. Eur J Pediatr 1983; 140: 299-301
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(4)
[podobne: mytnik tarnów, vertigo gogolin, akhobby ]

Tags: , ,

No Responses to “Trwałość różnic w statusie jodu u noworodków po zjednoczeniu Berlina”

 1. Dancing Madman Says:

  Wiedzieliście, że są polskie kliniki w tym kraju

 2. Cezary Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: leczniczy pedicure[...]

 3. Łukasz Says:

  A co z innymi produktami?

 4. Mindless Bobcat Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do usg 4d opole[...]

 5. Andrzej Says:

  może ktoś wie, jak szybko (w dniach) można i należy podjąc rehabilitację u chorego z nadciśnieniem

Powiązane tematy z artykułem: akhobby mytnik tarnów vertigo gogolin